Nga Stavri Marko

Pse ka ngjallur shume interes vizita e fundit e Kastriot Islamit ne Eashington, i cili u takua me Sekretarin Shtetit Kolin Paeell? Perse ftohet Ilir Meta ne Eashington? Perse flasin OJQ-te e Tiranes ne Kongresin Amerikan dhe kush e perkrahu Edi Ramen per te dale ne BBC? Cilat pritet te jene zhvillimet e ardhshme mes Tiranes, Eashingtonit, Athines dhe Tel Avivit? Jane keto pyetjet qe politiken shqiptare e shqetesojne kaq shume levizjet e fundit diplomatike te cilat kane perfshire madje dhe nje pjese te gjeopolitikes ne Ballkan. &_gje ka nisur te levize kohe me pare, por vecanerisht pas vizites se ministrit te Jashtem Kastiot Islamit ne Eashington, ne ditet e para te korrikut. Prej Departamentit te Shtetit nuk ka asnje njoftim zyrtar rreth takimit, me perjashtim te Zerit te Amerikes i cili dha dhe kuadrot filmike te takimit. Por gjeja me kryesore qe ra ne sy ishte nje marreveshje zyrtare te cilat shpesh ndikojne ne politikat e ketij vendi te vogel sic eshte Shqiperia. Pra, u njoftua se Shqiperia ka detyrime me Shtetet e Bashkuara te Amerikes per te mbrojtur kulturen semitiste te hebrenjve, te cilet tashme jane larguar gjate kohes se tranzicionit dhe priten te kthehen ne Shqiperi!…

Islamit i interesonte takimi me Pauell

Islamit i interesonte ky takim publicistik me Paeell, por qe tregon forcen e lobit hebre per te ndikuar drejteperdrejte mbi Tiranen qe “zyrtarisht ende konsiderohet si e mberthyer nga ethet e Athines”. Ne vazhdim te ketij argumenti, lobi hebre me ndikimin e tij ne State Departament, beri te mundur te fshinte nga pretendimet numrin e minoritetit grek ne Shqiperi nje muaj me pare, duke e cuar ate ne 1.17 perqind te popullsise ne Shqiperi. Mesa duket interesimi i hebrenjve ka filluar te rritet drejt Tiranes per disa arsye. Fillimisht ne planin gjeostrategjik, lobi cifut ka rritur ndikimin e tij ne Ballkan, por vecanerisht ne Shqiperi, ku ata kane pasur nje shtrese jo te vogel zejtaresh me prejardhje nga cifutet e Greqise. Gjithashtu Tirana ka ambasador ne Tel Aviv, i cili ka rritur autoritetin e vet dy vitet e fundit te veprimtarise. Ne kete pikepamje, Izraelit i duhet te forcoje dhe te mbeshtese nje “Shqiperi te madhe” ide te cilen e ka hedhur nje vit me pare gazeta e madhe spanjolle “El Pais” ne editorialin e Francesko Vignas dhe per kete i duhet mbeshtetja e Eashingtonit, per me teper ne kohen e sotme qe Bush kerkon ndihmen e tyre per presidencialet. Madje me nderhyrjen e hebrejve, Tirana mban ne Lidhjen Islamike te Botes, ambasadorin e saj, te diktuar nga Eashingtoni. Ne kete kontekst, vete maxhorances etnike shqiptare do t’i pelqente nje inisiative e tille, ndryshe nga lideret aktuale brenda dhe jashte kufijve qe duan te ruajne pozitat e tyre ne vendet perkatese pa kontribuar per bashkimin e kufijve ame.

Pse duhen nderruar Nano dhe Berisha?

Atehere pse duhet fillimisht te ndryshohen lideret e Tiranes, duke filluar nga Nano dhe Berisha? Leme pas inisiativen e Paeell per te rritur e ringjallur kulturen e hebrenjve ne Shqiperi dhe le te fokusohemi ne pritjet ne Kongresin Amerikan te Erion Veliajt, Fatmir Mediut, Eduart Selamit, Osmo Liponen, Nikolas Pano dhe Kreshnik Spahiut. Ne planin e diskutimeve qe te peste ishin kritike madje kaluar dhe opoziten shqiptare. Por pse duhej nje prezantim i tille pikerisht ne mes te nje salle me kongresmene, ku te drejttat e njeriut dhe strategjia e OSBE se, pra misioni amerikan ne brendesi te saj, ishin fokusuar ne te gjitha temat. Ndryshe nga c’ priste lobi grek ne seance, asnje fjale nuk u fol per te drejtat dhe dhunimet e tyre ne Shqiperi. Analiza te con ne perpjekjet qe ben lobi hebre, per te ndryshuar nje klime ne favor te tyre, ku ne vecanti, pengese ka qene lobi grek i Amerikes, i cili e ka mbeshtetur qeverine socialiste deri me sot. Sipas analizave qe vijne nga media amerikane, vendimet per te mbeshtetur kete strategji ne mbare rajonin e Mesdheut, rodhen menjehere pas doreheqjes se Shefit te CIA-sGeorge Tenet, i cili shihej vazhdimisht si nje pengese serioze e lobit hebre, per vete faktin se Jaser Arafat kreu i Palestines, ishte mjaft i lidhur me Tenet. Madje vizita e Tenet perpara dy vjetesh ne Jeruzalem, u komentua nga shtypi izraelit jo si inisiative per te promovuar te ashtequajturen paqe mes izraeliteve dhe palestinezeve nen strategjine e “Road Map”, por per te takuar Jaser Arafat. Por lobi hebre, menjehere pas doreheqjes se Tenet, ndermori nje fushate ndaj tij ne median amerikane duke e fajesuar per deshtime ndaj terrorizmit ne perghjithesi. Sulmi ndaj Tenet shikohej si sulm ndaj influancave te lobit grek se sa ndaj administrates se Bush, ne te cilen ai kishte pozicionin me te favorshem qe nga Presidenti Klinton per te pasur nje kontrroll mbi boten. Megjithate lobi grek, inicioi nje takim te kryeministrit Grek Kostas Karamanlis dhe me lobin hebre gjate vizites se fundit te tij ne Eashington. Takimi ishte diplomatik ne kuader te Lojerave Olimpike te Athines, ku lobi hebre kerkonte garanci per lojtaret e vet, ne kembim te perkrahjes qe do t’i jepnin Greqise ne keto evenimente.

Edi Rama dhe Ilir Meta, ndikim ne kete loje

Ne gjithe kete lufte te fshehte deri tani, nuk ka ngelur pa ndikimin e vete as ish-kryeministri Ilir Meta dhe as kryetari i Bashkise se Tiranes Edi Rama, ky i fundit njihet nga rrethe te ndryshme intelektualesh dhe politikanesh si i financuar nga lobi hebre per sukseset e aritura ne krye te misionit te vet. Ndersa per Edi Ramen, nuk munguan madje dhe publicitetet ne BBC dhe ne gazeta te tjera te medha, analistet e percaktuan daljen e tij ne median britanike, si nje perpjekje publicistike per te nderruar lidershipin ne Partine Socialiste, vecanerisht pas deshtimit te iniciatives se Ilir Metes per te vazhduar ekzistencen e tij ne Partine Socialiste, por Fatos Nano, u tregua mjaft i ashper duke e “masakruar” Ramen ne Konferencen e PS-se ne Tirane. Megjithate duhet permendur qe zyrtarisht interesat e lobit hebre ne Shqiperi, kane filluar qe me mbeshtetjen financiare te Edi Rames, financa qe nga menyra se si jane dhene dhe investuar, kane qene mjaft largpamese dhe te cuditshme per nje kryeqytet te ardhurat e te cilit jane te paperfillshme per te kryer gjithe keto investime publike.

Po Eduart Selami?

Ndersa ne aspektin perfundimtar ngelet te analizohet Ilir Meta dhe Eduart Selami. Meta i cili e ka ndare mendjen per te krijuar partine e tij, i ka ndare gjithashtu miqte e vjeter te tij. Lobi grek sigurisht eshte ndare me Meten, duke filluar nga Nikolas Gage dhe duke vazhduar me senatorin greko-amerikan demokratin Paul Sarbanis te cilit iu hap porta per te takuar Bushin dy vjet me pare. Meta ka zgjedhur miq te tjere ne SHBA, qe sigurisht jane miq dhe kongresmene te ndikuar nga lobi hebre, per te patur mundesine te rimarre pushtetin ne Shqiperi, duke qene kundershtar i hapur i Fatos Nanos, i cili nuk ndryshon drejtim nga perkrahja, qe ne dukje lobi grek e ka mbeshtetur, por jo i kenaqur me te. Por Nano, duke pare sulmin qe po i ben lobi hebre ne amerike, votoi pro nje rezolute ne Kombet e Bashkuara, e cila e detyronte Izraelin te prishte murin qe po ndertonte ne tokat e palestinezeve ne Bregun Perendimor. Inati i tij sigurisht vjen jo nga Izraeli, por nga ndikimi teper i fuqishem i ketij lobi per te ndryshuar lidershipin ne Shqiperi duke favorizuar sa s’behet elemente te rinj ne politiken shqiptare dhe per ta perdorur kete vend me qellime ekspansioniste kund`r Europes. Nano gjithashtu ka goditur dhe SHBA ne si vend pro izraelit per te gjitha inisiativat qe ata ndermarrin kunder palestinezeve. Ky acarim i Fatos Nanos ka shkakun e vetem se kjo levizje tashme ka filluar dhe pritet te konkretizohet ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare, por nese Nano dhe Berisha, do te mund te dobesohen nga keto presione.

A do ta pranoje Berisha Selamin?

Ne vijim te strategjise se Lobit hebre ne Shqiperi, Eduart Selami eshte thirrur per te kryesuar opoziten shqiptare, por veshtire se Doktor Berisha te pranoje nje dhurate simbolike ne partine e tij, duke iu bere paraprakisht edhe kerkesa nga Eashingtoni, si “President Nderi i PD”. Ne kete plan te nderrimit te lidereve, sigurisht Brukseli po e veshtron me kujdes situaten ne Shqiperi. Tirana ka pranuar se do vazhdoje te beje nje politike pragmatiste me SHBA-ne, dhe si e tille ajo e shikon lidhjen me Eashingtonin si teresi te politikave te veta strategjike, e pelqyer dhe nga opozita dhe i gjithe spektri populist ne vend. Si i tille, Brukseli duket me hapur se kurre te kete braktisur Tiranen, perderisa jo vetem fonde nuk japin, por njekohesisht kane bllokuar Tiranen ne kontaktet me te. Nderkaq ne Eashington, ethet e zgjedhjeve kane pushtuar gjithcka, ndersa lobet me se fundi jane ndare. Lobi hebre ka zgjedhur me kete rast republikanin Bush qe te mbeshtetet ne fushate, ndersa lobi grek me se fundi zgjodhi demokratin Kerry per ta favorizuar, duke i kerkuar me kete rast dhe ndryshime favorizime te interesave helene ne rajonin e Ballkanit. Por ne kete strategji qe po lind, a do te duan evropianet nje diktat te lobit izraelit ne vendet e Ballkanit Perendimor, kryesisht ne Shqiperi? Si do te reagoje Vatikani i cili ka fuqi ekskluzive ne diplomacine e Brukselit? Shenjat thone te kunderten, pasi Brukseli nuk mbeshtet asnje iniciative pro amerikane ne politikat e vendeve europiane, per me keq akoma qe mardheniet e Tel Avivit me Brukselin, ndodhen me te acaruara se kurre, po te kemi parasysh polemikat e fundit mes Sharon dhe Shirak per largimin e hebrenjve nga Franca!!!

Si perfundim te kesaj analize, mbeten zhvillimet e metejshme. A do te kete rrezik qeveria e Nanos? Si do te kaloje rajoni me zhvillimin e Lojerave Olimpike te Athines? A do te cahet koalicioni qeveritar? Kur firmos Meta per partine e re dhe a do te kete zhvillime ne Partine Demokratike?

Advertisements